03(62)39-96-162 10-maktab@xonqa.uz Saytga so'ngi ma'lumot qo'shilgan sana: 18-09-2019, 11:07
Qaydnoma
dle newtemplates.ru

Boshlang'ich sinf o'qituvchisi Quryazova Fotima ustozning 2-sinflardagi ochiq darsidan lavhalar

admin 31-03-2017, 18:52 1522 Mediateka » Tadbirlar

 


 

Xonqa tumanidagi 10-son umumiy o'rta talim

maktabining boshlangich sinf qituvchisi

Quryozova Fotimaning 2-"D sinfida

matematika fanidan tayyorlagan bir soatlik dars ishlanmasi


 


2017-yil

 

Sana: _____III. 2017-yil

Fan: Matematika

Sinfi: 2-"Dsinf

Mavzu: Amallarni bajarish tartibi

Darsning maqsadi:

a) talimiy maqsad: oquvchilarga amallarni bajarish tartibi haqida bilim berish. Bilim, konikma, malaka va kompetensiyalarini shakllantirish;

b) tarbiyaviy maqsad: oquvchilarga ekologik tarbiya berish. Bahor faslidagi ozgarishlar haqida malumotlar berish. Hayvonlarni sevishga, ularni avaylashga ertakdan togri xulosa chiqarishga orgatish.

d) rivojlantiruvchi maqsad: matematik topshiriqlarni bajarish orqali oquvchilarning mustaqil va mantiqiy fikrlash qobiliyatlarini rivojlantirish.

Darsning turi: yangi bilim beruvchi dars.

Darsning uslubi : Savol-javob. Mustaqil ish . Tushuntirish.

Darsning jihozi: Darslik. A.K.T. Multimediyali ilovalar. Rasmlar.

Darsning shiori:

Bilmaganni sorab organgan olim ,

Orlanib soramagan, oziga zolim.

Dars taqsimoti:

I.Tashkiliy qism 3 daqiqa

II.Otilgan mavzuni mustahkamlash 10 daqiqa

III.Yangi mavzu bayoni 20daqiqa

IV.Yangi mavzuni mustahkamlash 7 daqiqa

V.Baholash va ragbatlantirish 3 daqiqa

VI.Uyga vazifa 2 daqiqa

Darsning borishi

I.Tashkiliy qism.

Darsni tashkil qilaman. Oquvchilar bilan salomlashaman. Davomatni aniqlayman. Oquvchilarning tozaligini kuzataman. Ularning darsga tayyorgarligini kuzataman. Fasl haqida bahor faslidagi ob-havo ozgarishlari haqida aytaman. 2017 yilni Muhtaram prezidentimiz " Xalq bilan bilan muloqot va inson manfaatlari yili deb nomlaganliklarini aytaman.

Mart oyidagi muhim sanalarni eslatib otaman. 8-mart-Xalqaro xotin-qizlar bayrami, 21-mart-Navroz bayrami haqida aytib, Navroz urf-odatlari haqida, Milliy qadriyatlarimiz haqida qisqacha malumotlar berib otaman. Bahor va Navroz haqida sherlar ayttiraman. Oquvchilarni 3ta guruhga ajrataman. "Bahor, "Navroz, "Koklam guruhlari .

II.Uy vazifalarni sorash

Oquvchilarni uy vazifalarini sorayman. Daftarlarini kuzataman. 10 soni ishtirokida kopaytirish va bolishga doir misollar yechdiraman. Har guruhdan 2 oquvchi chiqaraman va har biriga 1 tadan misol yechdiraman. Shunga qarab guruhlarni ham ballayman.

2x10=20 3x10=30 8x10=80

40:4=10 50:5=10 60:6=10

III. Yangi mavzuning bayoni.

Doskaga sanani, mavzuni va chiroyli yozuv mashqini yozaman

49 49 49 49 49 49 49 49 49 49 49 49 49

50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50

Oquvchilarga yozdiraman. Keyin yangi mavzuni ertak asosida tushuntiraman.

Tort amal haqida ertak.

Dars otilar ormonda,

Qatnashmagan armonda.

Chinor osti pakkadir,

Muallimi hakkadir.

Arifmetik tort amal,

Orgatilar galma-gal.

 

 

Ayirish amali

Yongoqqa och olmaxon

Hadeb boshin qashiydi.

Ondan toqqiz olingach,

Uyga nima tashiydi?

Korsatmaydi qarqunoq

Kundalikning qorasin

Nol ortiga besh qoyib,

Topdi oxir chorasin.

 

Qoshish amali.

Doskadagi yozuvlarni

Dumida artib.

Organmoqda amallarni

Mushuk batartib.

Qoshib bergach, sanoq son

Boradi ortib.

Togri topsa, on sichqon

Oziga tortiq.

Kopaytirish amali.

Quyon hisob bobida

Eng oldingi marrada

Vazifani zumda ishlar

Oddiy usul karrada.

Tulki atay Quyondan

Sorab qoldi qoqqisdan:

-Uch joyda uchta sabzi?

-Bu juda jon-toqqizta.

-Olti karra olti-chi,

Oyla, qancha boladi?

-Ottiz olti karamga

Oltita qop toladi.

 

Bolish amali.

Qizilishton nazdida,

Bolish ogir korinar.

Ammo sakkiz ikkiga

Juda oson bolinar.

Tumshugida hisoblab,

Ter tokar ancha-muncha.

Noldan nolni ayirsa,

Qoladi teshik kulcha.

Shunday qilib, hayvonlar

Tortishuvi boshlandi.

Ortada Hakka hayron,

Rosa boshin qashladi.

 

Hakka ormon ahliga tort amalni orgatayotganida, hayvonlar orasida nizo chiqibdi. Barcha hayvonlar faqat ozlariga yoqqan amalnigina organib, qolganlari kerakmas deb turib olibdi.

Shunda Hakka har bir amalning oz orni borligini, bundan tashqari hisoblashda birdan barcha amallar ishtirok etsa, amallar tartibiga rioya qilish lozimligini tushuntiribdi.

Yangi mavzuga oid malumotlarni ekran orqali tushuntiraman.

Qoshish va ayirishni yoki kopaytirish va bolishni oz ichiga olgan qavssiz ifodalarda amallar qaysi tartibda yozilgan bolsa, shu tariqa chapdan ongga qarab bajariladi.

Namuna: 46+4 8=50 8=42;

15:3x4=5x4=20.

1-misolda berilgan ifodalarda amallar tartibi qanday bajarilishini doskada tushuntiraman.

27+3-5=30-5=25

50-20-9=30-9=21

12:2x4=6x4=24

3x6:2=18:2=9

2-topshiriqda masala shartini jadval asosida yechdiraman.

 

 

Bor edi

 

 

Ishlatildi

 

Qoldi

 

1-topda - 24m chit

 

2-topda - 16 m chit

 

 

10 metr chit

 

 

? metr

 

Bor edi 24 m va 16 m chit.

Ishlatildi 10 m chit.

Qoldi - ? m chit.

Yechish:

1) 24+16=40 bu hamma chit.

2) 40 10=30 - qolgan chit.

Javob: topda 30 metr chit qoldi.

3-misolda oquvchilar taqqoslashni amalga oshiradilar.

1-misolni doskada tushuntirib yechdiraman.

73=18>91-45

91 > 46

Qolgan 3 ta misolni har guruhdan bir oquvchiga musobaqa asosida yechdiraman.

57 26 < 32 +29 80 35 =25+20

31 < 61 45 = 45

24+36>60 54

60 > 6

4- topshiriq. Jadvalni chizdiraman va toldirgizaman. Kopaytmani topdiraman.

 

Kopaytuvchi

 

 

10

 

10

 

10

 

10

 

10

 

10

 

10

 

10

 

Kopaytuvchi

 

 

2

 

3

 

 

4

 

5

 

6

 

7

 

8

 

9

 

Kopaytma

 

 

20

 

30

 

40

 

50

 

60

 

70

 

80

 

90

 

Dam olish daqiqasi otkazaman.

Aqlimizni charxlaymiz,

Masala-misol ishlaymiz.

Olgan bilimlarimizni

Hayotda biz qollaymiz.

IV. Yangi mavzuni mustahkamlash.

Oquvchilar kichik guruhlarga bolinadi va ularga quyidagicha topshiriq beraman:

Avvaldan tayyorlab qoyilgan kartochkalarga klaster yordamida amal hadlari va natijalarining nomlarini joylashtirish kerak.


 

Oquvchilar arifmetik amallar kompetensiyalarini yozadilar. Topshiriqni bajarib bolib, doskada taqdimot qiladilar

V. Ballash. Darsda faol ishtirok etgan oquvchilarni ragbatlantiraman va bilimlarini ballayman.

VI. Uyga vazifa: 5-masala va 6-misol uyga vazifa ekanini aytaman va qanday yechish kerakligini tushuntiraman.

Darsni yakunlayman.

 

 

Oqituvchi: F. Quryozova

Ilmiy bolim mudiri: N. Matnazarova.

 

dle

O'xshash

Alisher Navoiy hayoti va ijodi mavzusida o'tkazilgan ochiq dars konspekti

Xonqa tumanidagi 10-son umumiy orta talim maktabining ona tili va adabiyot fani oqituvchisi

11.02.17 Tadbirlar
Ona tili fanidan dars ishlanma

Xonqa tumanidagi 10-son umumiy o`rta ta`lim maktabining Ona tili va adabiyot fani

25.12.16 Yangiliklar
Kimyo fanidan dars ishlanma

     Xonqa tumani 10-umumiy orta talim maktabining kimyo fani oqituvchisi  

13.12.16 Yangiliklar
Ochiq dars ishlanmasi

    Xonqa  tumanidagi  10-  umumiy  orta  talim 

21.12.15 Tadbirlar
9-sinflar uchun dars ishlanma

[attachment=1]  

10.04.15 ---

| | |

Chiqish